Kluczowe zagrożenia dla wzroku
związane ze światłem

Promieniowanie UV

Promieniowanie UV jest obecne nie tylko w słoneczne dni, ale także w pochmurne lub zimowe. Ma widoczny wpływ na naszą skórę, ale także na oczy.

Sztuczne oświetlenie

Im jaśniejsze źródło światła, tym ma ono bardziej szkodliwy wpływ na nasz wzrok. Może powodować dyskomfort widzenia oraz zaburzać naturalny rytm naszego organizmu (pobudza, utrudnia zasypianie).

Ekrany urządzeń

Światło emitowane z ekranów urządzeń elektrycznych, podobnie jak sztuczne oświetlenie, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. 

Objawy zmęczenia oczu

Nadmiar sztucznego światła docierającego do oczu (jasne oświetlenie oraz światło emitowane przez ekrany różnych urządzeń) już po krótkim czasie może powodować widoczne i dokuczliwe konsekwencje dla wzroku i naszego dobrego samopoczucia. Nadmiar światła niebieskiego może zaburzać naturalny dobowy rytm dnia, pobudzając nas nienaturalnie i np. utrudniając zasypianie.

Ekspozycja na silne światło słoneczne oraz towarzyszące mu niewidoczne promieniowanie UV, najczęściej kojarzy się z dyskomfortem związanym z olśnieniem. Jednak w dłuższej perspektywie może mieć to silnie negatywny wpływ na wzrok.


Czy każdy rodzaj światła jest szkodliwy?

Światło widzialne to część promieniowania elektromagnetycznego, na którą reaguje siatkówka oka w procesie widzenia. Dla człowieka promieniowanie to zawiera się w przybliżeniu w zakresie długości fal 380–750 nanometrów. Umożliwia ono rozróżnianie kolorów.

Szkodliwe

Za szkodliwe dla oczu uważa się promieniowanie od około 280 nm do 455 mm. Zawiera ono w sobie promieniowanie UVB i UVA (niewidoczne dla oczu) oraz szkodliwe dla wzroku światło fioletowo-niebieskie (w zakresie od ok. 415 do 455 nm).

Bezpieczne

Promieniowanie w zakresie 415 - 455 nm stanowi część światła widzialnego. Nie można go zatem całkowicie zablokować, gdyż wpłynęło by to na zmianę sposobu postrzegania barw – „wyłączenie” całości światła niebieskiego oznaczałoby, że widzielibyśmy wszystko na żółto (bez rozróżnienia innych kolorów), taki też kolor miałyby soczewki okularowe.


Metody ochrony wzroku
soczewkami bezbarwnymi

Powłoki antyrelfeksyjne typu LED Control

Powłoki tego typu mają za zadanie odbicie części światła niebieskiego docierającego do oczu i zwiększenie kontrastu widzenia. Im większy poziom odbicia światła, tym silniejsze refleksy na powierzchni soczewek, a tym samym dyskomfort użytkownika. Dodatkowo im większa redukcja światła niebieskiego tym soczewka staje się bardziej żółta i mniej estetyczna. Z tych względów redukcja światła niebieskiego jest na dosyć niskim poziomie.

Soczewki fotochromowe reagujące na zmianę poziomu UV

Soczewki fotochromowe są jasne w pomieszczeniach, natomiast po kontakcie ze światłem UV zaciemniają się i pełnią rolę okularów przeciwsłonecznych. Nieaktywowane (rozjaśnione) soczewki fotochromowe skutecznie filtrują światło niebieskie, a po aktywacji (zaciemnieniu) także światło UV (do 400 nm). Rozwiązanie to chętnie wybierają przede wszystkim osoby po 40-stym roku życia, jest ono najdroższe z prezentowanych i przez to cieszy się najmniejszą popularnością.

Materiał UV-Max blokujący UV i światło niebieskie

Soczewki UV-Max są bezbarwne, wizualnie przypominają nieaktywowane soczewki fotochromowe. Na tle innych rozwiązań charakteryzują się najwyższą skutecznością działania. Do 415 nm redukują 100% szkodliwego światła fioletowo-niebieskiego oraz do 60% światła niebieskiego przy 440 nm. Poprawiają przy tym kontrast widzenia bez efektu silnego „zażółcenia” obrazu. Cena soczewek jest niewiele wyższa od standardowych (różnica w cenie to około 100 zł na parze soczewek).

 

Soczewki okularowe UV-Max to wyrób medyczny.
Dla bezpieczeństwa używaj ich zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producentem soczewek jest firma SZAJNA Laboratorium Optyczne z Gdyni.